Европејците ова лето би можеле да останат без две од трите најпопуларни социјални мрежи во светот, бидејќи регулаторното тело на Ирска најави дека ќе го запре протокот на кориснички податоци во САД.

Ирската комисија за заштита на податоците официјално ја извести ЕУ дека ќе го блокира Мета да испраќа кориснички податоци од Фејсбук и Инстаграм до САД.

Оваа одлука е донесена по долга судска битка меѓу технолошкиот гигант Мета и европските активисти кои се борат за приватност на податоците, пишува Politico.

  • Недоверба меѓу ЕУ и САД

Во 2020 година, Европскиот суд на правдата го поништи договорот со кој се создаде т.н. Privacy Shield за протокот на податоци помеѓу EI и САД, поради стравувањата дека САД сè уште нема да можат да се воздржат од следење на сите овие податоци.

Поради тоа, одлуката значително им го отежна на сите американски компании да префрлаат податоци во САД на кој било начин. Единствената опција беа таканаречените Стандардни договорни клаузули (SSC) преку кои преносот на податоци може легално да функционира меѓу двата континента.

Сепак, на крајот на минатата недела, Ирска донесе одлука што значи дека Мета повеќе нема да може да се потпира на SCC за пренос на податоци.

Од друга страна, челниците на компанијата Мета во неколку наврати предупредија дека ваквата одлука може целосно да ги запре повеќето услуги на компанијата во Европа, вклучително и Фејсбук и Инстаграм.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Францускиот предлог утре во Собрание, надлежните го кријат од јавноста како „змија нозе“
Следната статијаДали знаете дека голем дел од козметиката која ја користите е тестирана на животни?