Бугарскиот премиер Кирил Петков нема наскоро да го посети Скопје, изјави шефицата на Кабинетот на претседателот на Владата на Бугарија, Лена Бориславова.

Наскоро нема да има посета, бидејќи немаме документ на кој можеме да работиме врз основа на Договорот за добрососедство. Така што, како што вчера потврди и македонската страна, меѓувладината конференција се одлага се додека не видиме чекори поврзани со исполнување на критериумите и разбирање, што покажуваат заштита од дискриминација на бугарското етничко малцинство – изјави Бориславова за Бугарската национална телевизија (БНТ).

Таа нагласи дека „Бугарија не бара малцинство“ во земјава, туку вклучување на Бугарите како државотворен народ во Уставот на Македонија, со цел „да ги имаат сите права што ги уживаат и другите народи“.

На новинарско прашање околу „очекувањата на бугарското општество Петков да потпише некаков документ со Скопје“, Бориславова изјави дека засега не се очекува нешто такво.

 

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Наместо возачки дозволи, на несовесните возачи им се одземаат возилата
Следната статијаЕспресото на многумина им е омилено кафе, но како тоа навистина влијае на нас?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде