Иако нема причина за загриженост, хипничката конвулзија се јавува и кај совршено здрави луѓе, и постојат неколку причини кои можат да се поврзат со неа, пишува Живим.хр.

Повеќето од нас доживеале ненадеен грч на телото во моментот кога се обидуваме да заспиеме. Тоа е потполно бенигна појава и ја доживуваат до 70 проценти од луѓето.

Ова се нарекува хипнотичко движење. Има ненадеен непредвидлив дел од телото или целото тело, и се чувствува како струен удар или како да паѓаме – изјави за livestrong.com, д-р Раџ Дасгупта.

Иако најчесто се јавува при преминот помеѓу будење и спиење, може да се појави и во различни фази на спиењето, а понекогаш и не разбуди.

Зошто се случува ова се уште не е целосно јасно, бидејќи многу непознати се уште се поврзуваат со сонувањето.

Научниците веруваат дека хипнотичко движење може да биде еволутивен знак, односно го носиме од далечното минато кога луѓето спиеле на дрвја, хипнотичко движење би спречило пад.

Иако нема причина да се грижите, хипнични конвулзии се јавуваат и кај совршено здрави луѓе.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Карактеристики кои ја прават жената „поженствена“ и привлечна
Следната статијаНајчеста причина која предизвикува хрчење кај децата и возрасните!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде