Бидејќи лидерите на Г-20 ветија дека ќе обезбедат правична дистрибуција на вакцините, лекови и тестови Ковид-19 за да не бидат изоставени посиромашните земји, САД, Велика Британија и Германија објавија дека планираат да започнат вакцинирање во своите земји во декември, додека Шпанија рече дека започнете со дистрибуција на вакцината за нејзините граѓани во јануари.

Велика Британија би можела да даде регулаторно одобрување на вакцината Pfizer-BioNTech’s Covid-19 веќе оваа недела, дури и пред САД да ја одобрат, објави британскиот весник Телеграф во неделата.

Pfizer и BioNTech може да обезбедат итно одобрување од САД и Европа за нивната вакцина следниот месец, откако конечните резултати од испитувањето покажаа 95% стапка на успех и нема сериозни несакани ефекти.

Модерна минатата недела објави прелиминарни податоци за својата вакцина кои покажуваат ефикасност од 94,5%.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде