Втора сабота по ред дел од клучните патишта и автопати во Србија се блокирани од незадоволните од начинот на кој државата ги решава еколошките проблеми.

Клучните барања на демонстрантите, предводени од еколошките организации, се поврзани со повлекување на законот за референдум и експропријација, што според нив го отвора патот за пристигнување на еколошки опасната инвестиција на Рио Тинто во рудникот за литиум во Западна Србија.

Според најавите на организаторите на протестот, блокадите се закажани за в сабота на 4 декември во 14 часот во повеќе од 50 градови.

Против истите закони адвокатите точно напладне ќе протестираат пред Претседателството на Србија во Белград, најавувајќи дека потоа ќе се приклучат на протестот на еколошките организации.

Министерството за внатрешни работи (МУП) соопшти дека граѓаните на кои им е ограничена слободата на движење поради блокада на патишта и сообраќај или доживуваат некаков вид насилство поради блокада на патишта, можат да поднесат пријава до МВР.

ИЗВОРBBC.RS
претходниот член,Ова е најубавото село во светот, а се наоѓа во наша близина
Следната статијаНедела не е ден за планирање, еве зошто:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде