дома информација вест БИЗНИСИ ВО ПОДЕМ ВО ВРЕМЕ НА КОВИД-19 ЕКОНОМСКА КРИЗА

БИЗНИСИ ВО ПОДЕМ ВО ВРЕМЕ НА КОВИД-19 ЕКОНОМСКА КРИЗА

„Амазон“, „Фејсбук“, „Епл“ и „Гугл“ објавија бројки за продажба и профит во четвртокот за три месеци заклучно со 30 септември - и имаше заедничка нишка: растот не покажува знаци на забавување.

66
0

1. Амазон е крал

Картонските кутии и камионите за испорака беа ран знак – и сега имаме повеќе докази: Амазон продолжува да биде еден од најголемите добитници во време на пандемијата.  Продажбата на интернет гигантот достигна 96,1 милијарди долари за три месеци до 30 септември – пораст од 37% во однос на истиот период во 2019 година. И профитот достигна рекордни 6,3 милијарди долари, што е скоро три пати повеќе од минатогодишното.

Порастот се должи на неговата деловна трговија во Северна Америка, бидејќи семејствата сè повеќе се свртеа кон купување преку Интернет. Но, бизнисот со рекламирање и клауд-компјутери на компанијата, исто така, забележа значителни придобивки. Растот не доаѓа без трошоци. Амазон соопшти дека има 2,5 милијарди американски долари трошоците за Ковид-19, а неговата репутација исто така беше тешко погодена, со протести против условите за работа и другите политики на фирмата.

2. На социјалните мрежи, бранот Ковид згаснува

Фејсбук, сопственик на Инстаграм и WhatsApp, објави огромни 2,5 милијарди дневно корисници во просек во септември преку своите платформи. Тоа е за 15% повеќе од септември пред една година – но само 3% пораст од јуни, кога луѓето заглавени дома се свртеа кон социјалните мрежи, создавајќи поплава на активности. Компанијата предупреди дека бројот на корисници на Фејсбук дури се намали во САД и Канада – неговиот најпрофитабилен пазар – и им соопшти на инвеститорите дека очекуваат трендот да продолжи. Твитер објави слична приказна, тврдејќи 187 милиони активни корисници на ден во четвртина јули-септември, што е за само 1 милион повеќе од претходниот период.

3. Се чини дека намалувањето кај корисниците не ги спречува огласувачите

Во услови на исклучувања на почетокот на оваа година, многу бизниси ги намалија трошоците за рекламирање. Овој потег доведе до забавување на продажбата на „Фејсбук“ и ја поттикна „Алфабет“, матичната компанија на „Гугл“ и „Јутјуб“, до првиот пад на годишно ниво во кварталните приходи откако стана јавно рангирана компанија во 2004 година.

Но, трошоците од тие бизниси се вратија.

Во Google, приходите се зголемија за 14% на годишно ниво – далеку подобро отколку што очекуваа аналитичарите. Зголемувањето им помогна на профитот да скокне за 59% од претходната година на повеќе од 11 милијарди американски долари, со што акциите на фирмата пораснаа за повеќе од 6% во тргувањето по работното време.  Твитер исто така забележа раст на приходите од 14%, додека на Фејсбук скокна за 22%, а фирмата соопшти дека очекува растот да се забрза.

4. Следниот iPhone подобро да биде голем

Продажбата на „Епл“ достигна 64,7 милијарди долари, нешто повеќе од пред една година – лесно ги надмина очекувањата на повеќето аналитичари, бидејќи се зголеми продажбата на лаптопи и ајпади. Но, акциите во фирмата потонаа во тргувањето после работното време, како и да е, бидејќи инвеститорите вареа повеќе од 20% пад на приходите на iPhone.

Хитот беше особено видлив во регионот на Кина – каде што обично генерира околу 20% од продажбата и тука продажбата падна за скоро 30%. „Епл“ изрази уверување дека купувачите едноставно чекале за да го купат нивниот последен телефон, кој почна да се продава подоцна отколку во претходните години.

„И покрај тековните влијанија на Covid-19, Apple е во средината на нашиот најплоден период на воведување на производи досега, а раниот одговор на сите наши нови производи, предводен од нашата прва постава на iPhone со можност за 5G, беше неверојатно позитивен “, рече извршниот директор Тим Кук.

5. Тие го прославија успехот – но дали и другите?

Како што е типично, дискусиите од компаниите се фокусираа на продажба и профит – а не на полемиките што се вртат околу нив бидејќи повиците за поостри регулативи добиваат се поголем развој во САД и на другите места.

Во своите подготвени коментари, Фејсбук се истакна со своето кратко поздравување на ова прашање, предупредувајќи на „ветрови … од регулаторниот пејзаж во развој“.

Но, финансискиот успех на компаниите само ќе ги направи цел на поплаки, предупреди Паоло Пескаторе, аналитичар во ПП Форесајт.

„Технолошката доминација ќе продолжи да крева веѓи со оглед на загриженоста од монопол“, рече тој. „Ќе има понатамошни повици од ривалите за регулирање на технолошките компании.“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде