Хелен Адамс Келер (1880-1968) e американска писателка и едукатор. Таа е запаметена како медицински феномен и една од жените со најинтересна биографија од 19 век.

Еве некои од нејзините мисли кои се паметат со децении:

Среќата не ни го носи она што го гледаме и допираме, ниту она што другите го прават за нас, туку она што мислиме дека можеме да го чувствуваме и да го правиме за другите, а потоа и за нас самите.

Осаменоста и жалењето се нашите најлоши непријатели и ако им се предадеме, никогаш нема да направиме ништо мудро на овој свет.

Се сопнувам, паѓам, станувам … продолжувам со голема тешкотија, но одам напред … Се повеќе сум желна и се искачувам се повеќе. Гледам постојано проширување на хоризонтот. Секоја борба е победа.

Најдоброто и најубавото не можат да се видат, ниту да се допрат. Мора да се почувствува со срце.

Карактерот не може да се развие преку леснотија и мир. Само преку искушенија и страдања може да се зајакне душата, да се разјасни визијата, да се инспирира амбицијата и да се постигне успех. Моите пријатели ја напишаа приказната за мојот живот. На безброј начини, тие ги претворија моите недостатоци во големи предности и ми дозволија да одам мирно и среќно под сенката на мојот недостаток.

Кога среќата ни затвора една врата, таа често ни отвора друга, но понекогаш знаеме да гледаме предолго на затворените и да не ги гледаме отворените.

ИЗВОРСтил - Курир / фото: Профимедија
претходниот член,Жените ги привлекуваат мажи со сериозен изглед, еве зошто:
Следната статијаДали конкуренцијата во работата е здрава и ефикасна?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде