Белград е на шестото место на листата на најскапи градови во Европа според цените на недвижностите во однос на висината на приходите, објавено е на веб-страницата Numbeo, која важи за најголема светска база на податоци за трошоците за живот, како и како и за квалитетот на животот.

Покрај главниот град на Србија, прв на листата заврши и Дубровник, кој, судејќи според овие податоци, има најскапа недвижност во однос на висината на приходите од сите градови во Европа.

Меѓу првите десет се два града во Русија, Санкт Петербург и Москва, втори и четврти. Париз е на третото место, а по шестопласираниот Белград се Лисабон, потоа Милано, Сплит и Тирана.

Високо рангиран кога е оваа листа е и Нови Сад, кој е на 19. место, додека Ниш е на 44. место.

Од градовите во регионот високо рангирана е Бања Лука која е на 40 место, Загреб е на 42 место. Скопје е на 26 место.

ИЗВОРБизнис инфо
претходниот член,Се бара дозвола за миленици во јавен транспорт: Ќе ја поддржите ли иницијативата?
Следната статијаКако да откриете дека сте дехидрирани и дека на вашето тело итно му е потребна чаша вода?