Новото истражување открива кој е изложен на зголемен ризик и како витаминот Д и омега-3 масните киселини (рибиното масло) може да помогнат во спречување на истите.

Кога Лаура Запула првпат доби дијагноза на Кронова болест, автоимуна состојба која предизвикува воспаление во цревниот тракт, таа не знаеше што да помисли.

Знаев дека нешто не е во ред, вели таа. Но, никогаш порано не сум слушнал за Кронова болест.

Четири години по нејзината дијагноза, во 2013 година, хирурзите ги отстранија ректумот и дебелото црево на Запула.

Сега, со помината колостомија, таа го живее својот најдобар живот. Вклучува чести одмори низ Европа и авантури на отворено, кои таа ги документира на нејзиниот блог, Stomalicious.

Ги пробав сите овие различни лекови за да се обидам да го намалам воспалението. Некои од нив делуваа кратко време, но, неизбежно, симптомите ќе ми се вратат повторно, вели таа.

Влегував и излегував од болницата и стигнав до крајот на она што остана да го пробам од аспект на лекови.

Зепула не е сама. Со години студиите навестуваат дека автоимуните болести се во пораст ширум светот. Во историскиот труд од 2020 година, истражувачите открија дека анти-нуклеарните антитела, вообичаен показател за автоимунитет, се зголемуваат кај населението во САД од доцните 1980-ти.

Се разбира, да се знае дека нешто е проблем и да се најде решение се две посебни работи, а основните причини за повеќето автоимуни болести остануваат главно неразбирливи.

Некои студии сугерираат поврзаност помеѓу болестите и генетските фактори, а во некои случаи тие имаат тенденција да се појават кај некои семејства, додека други ги поврзуваат болестите со изложеноста на животната средина.

Одговорот најверојатно лежи некаде помеѓу двете објаснувања.

Се чини дека е важна интеракцијата помеѓу генот и средината, вели Фредерик Милер, почесен научник од Националниот институт за здравје и поранешен шеф на Групата за автоимунитет на животната средина.

И покрај тоа, знаејќи кои хемикалии и лошите навики може да ве изложат на ризик, може да ви помогне да избегнете развој на овие болести. Еве неколку работи што треба да се земат предвид.

Витамин Д и рибино масло

Овој месец, ревматологот од Медицинскиот факултет на Харвард, Карен Костенбадер, објави документ на првото големо двојно слепо испитување по случаен избор за истражување на превентивни мерки против автоимунитетот.

Експерименталниот дизајн на Костенбадер беше изграден врз основа на две претходни линии на истражување на теренот.

Првиот го утврди недостатокот на витамин Д како фактор на ризик за одредени автоимуни болести, додека вториот ја утврди потрошувачката на омега-3 масни киселини (кои се наоѓаат во многу риби) како заштита од ревматоиден артритис. Резултатите од новото клиничко испитување се ветувачки.

Во студијата, истражувачите го споредиле бројот на случаи на автоимуна болест што се појавила кај 25.871 учесник во период од пет години. Испитаниците беа поделени во три групи: една група земаше додатоци на витамин Д дневно, друга група земаше додатоци на омега-3 масни киселини и контролната група доби плацебо. На субјектите кои примиле плацебо им биле дијагностицирани автоимуни болести со поголема стапка од која било од експерименталните групи.

Генерално, клиничката важност на овие наоди е висока, имајќи предвид дека ова се добро толерирани, нетоксични додатоци, напиша Костенбадер во синопсисот на испитувањето.

-Нема други познати ефективни терапии за намалување на инциденцата на автоимуни болести.

Добрите и лошите страни на сончевата светлина

Општо познато е дека премногу изложување на сонце може да предизвика рак на кожата, но новото поле на автоимуни истражувања може да обезбеди уште една причина да се држиме до сенката. Иако ретки, случаите на дерматомиозитис, автоимуна болест која предизвикува осип и мускулна слабост, се во корелација со високата изложеност на сончево зрачење.

Од друга страна, изложеноста на повисоки нивоа на еколошки УВ зрачење всушност е во корелација со намален ризик од заразување со автоимуна болест мултиплекс склероза (МС).

Ова може да се должи на способноста на сончевата светлина да го катализира производството на витамин Д во нашата кожа, но остануваат и други можности. Сончевата светлина, исто така, ослободува ендорфин и генерира азотен оксид, кој игра улога во ублажувањето на кардиоваскуларните болести. Само погрижете се да посегнете по кремот за сончање пред да изгорите.

Ефекти од пушењето

И покрај најдобрите напори на кампањата за дезинформација на Big Tobacco од 1950-тите, денес се добро познати сериозните здравствени ризици од пушењето тутун. Покрај тоа што предизвикува белодробни заболувања и рак, пушењето е утврдено како фактор на ризик за низа автоимуни болести. Тие вклучуваат Кронова болест, ревматоиден артритис, лупус, Граве-сова болест и Хашимото тироидитис. Пушењето исто така го зголемува ризикот од белодробни заболувања кај некои од овие автоимуни болести, компликација поврзана со повисока смртност.

Но, зачудувачки, прашањето за тутунот е повеќе нијансирано кога станува збор за автоимунитетот. Повеќекратни студии го поврзуваат пушењето со намален ризик од заразување со воспалителна болест на цревата, улцеративен колитис. Се чини дека пушењето ги ублажува и симптомите на болеста.

Иако ова можеби беше возбудлива вест за рекламен човек од ерата на 1950-тите, сега не е причина да посегнете по пакет цигари.

Нови сознанија

Секоја година, научниците откриваат нови фактори на ризик за автоимунитет. Ветувачките полиња ги вклучуваат механизмите на загадување на воздухот како предизвикувач за повеќе болести, улогата на западната исхрана богата со маснотии, богати шеќери и сол, како и сложената врска помеѓу човечкиот микробиом и повеќе автоимуни болести.

Во моментов, гледаме само на самиот врв на врвот на ледениот брег, вели Милер.

Сè уште не сме стигнале до нивото на морето.

Иако ова може да го спречи автоимунитетот како распространет, веројатно е најдобро да не се грижиме за она што сè уште не го знаеме – ако не поради која било друга причина, тогаш затоа што самиот емоционален стрес е веројатен поттик за широк спектар на автоимуни болести.

Советите на баба

Логично е дека најдобрата личност да побара совет како да избегнете автоимуни болести е некој што го поминал поголемиот дел од својата кариера обидувајќи се да одговори на тоа прашање. Но, Милер, кој го исполнува тој опис, вели дека најдоброто решение е поинтуитивно отколку што мислите.

Иако тој признава дека многу причини за автоимунитет сè уште се непознати, досега конвенционалната мудрост за тоа како да се живее здрав живот се одржа прилично добро во светлината на истражувањето.

Во суштина тоа ми го кажа баба ми, вели тој: спиј многу, избегнувај пушење и прекумерно консумирање алкохол. Прескокнување на слатките, претерано сол и масти исто така може да помогне, заедно со соодветно вежбање и одржување во форма, вели тој.

Нагласувањето на она што е надвор од ваша контрола исто така придонесува.

-И обидете се да го минимизирате стресот дури и за работите за кои можете да смените нешто, додава Милер.

ИЗВОРDiscover Magazine
претходниот член,Дали е откриена планета од железо
Следната статијаДенеска е Меѓународен ден на лицата со попреченост

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде