На северот на Африка и на Блискиот исток, мажите ги спојуваат своите раце заедно со поздрав, а потоа ги бакнуваат своите раце или ги држат до срцето.

Конгоанците се допираат едни со други по храмовите и се бакнуваат со челата.

Во Тувалу си душкаат образите. Островјаните на Андаман во Бенгалскиот Залив седат во скут и потоа, за збогум, ја креваат раката на другата личност до устата и дуваат.

Наспроти тоа, Велика Британија е култура со ниски контакти.

Едно објаснување за подемот на танцување во оваа земја е дека тоа им давало на срамежливите странци формална дозвола да се држат едни блиску до други.

Проучувајќи ги салите за танцување во Болтон во 1938 година, антропологот Том Харисон забележал дека еден човек ќе побара од жена танц, едноставно допирајќи и го лактот и чекајќи таа да падне во неговите раце.

Овој пар може да танцува цела ноќ без да зборува, а потоа да тргне по нивните одделни патишта.

Во културите лишени од допир, допирањето не е помалку важно отколку во тактилните. Како што научивме во текот на изминатата година, кога луѓето гладуваат на допир, најмалите форми на контакт стануваат исполнети со значење.

Најобвинетиот момент во „Кратка средба“ (1945) доаѓа кога Лора (ја играше Селија Џонсон) и Алек (Тревор Хауард) не можат да се збогуваат како што треба, затоа што вознемирувачката познаничка на Лора им го даде последното збогување. Така тој нежно го стиска нејзиното рамо, мал гест исполнет со осуден копнеж.

Во 1966 година психологот Сидни Џурард спроведе теренско истражување на парови кои седат во кафулиња ширум светот.

Открил дека во главниот град на Порторика, Сан Хуан, паровите се допирале едни со други – држејќи се за рака, галејќи се, милување на косата или галење на коленото – во просек 180 пати на час.

Во Париз, тој просек е 110 пати; во Гејнсвил, Флорида, двапати; во Лондон, никогаш.

Џурард заклучи дека Американците и Британците живеат под „табу допир“.

Во САД, ова дури се прошири и на берберите кои користат електрични масажери за скалп врзани за нивните раце за да не ги допираат главите на своите клиенти.

person holding white and gold hair comb

Многу американски мотелски соби беа опремени со „Магични прсти“, уред кој, со вметнување паричка, полека ќе го вибрира креветот.

Новите терапии што излегоа од Калифорнија кон крајот на 60-тите години на минатиот век се обидоа да ги излечат земјите од англиско говорно чувство од нивната нечувствителност.

Се препишуваа дарежливи дози на гушкање. Бернард Гинтер, од Институтот Есален во Биг Сур Хот Спрингс, предаваше техники за масажа на целото тело како пат до сетилното будење.

Но, терапевтите за масажа веројатно им помогнаа на Британија и Америка да станат потактилни општества.

До 80-тите години на минатиот век, машините на „Магичните прсти“ во голема мерка исчезнаа од собите во мотелот.

Во карантинот, гладните за допир уште еднаш беа принудени да импровизираат несоодветни техники за компензација на потребата од допир.

Се прегрнуваа со перници и јоргани, или цврсто се пикаа во ќебињата во креветот навечер.

Индустријата за роботика се обиде да го повтори чувството на човечки допир со „кошули за прегратки“ овозможени преку Bluetooth и силиконски усни што ви овозможуваат да држите и бакнувате некого од далечина.

Но, не е исто и никогаш нема да биде, колку и да е добра технологијата. Ништо не го заменува човечкиот допир.

Извадок од книгата: Ако треба да не успеете: Книга за утеха од Џо Моран

ИЗВОРGuardian
претходниот член,Алармантен виртуелен аутизам: Тргнете го детето од екран веднаш!
Следната статијаПет причини зошто да ја посетите Тирана во најскоро време:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде