Алтернативната медицина смета дека младиот кромид е неверојатно вредна и здрава храна што делува на телото внатре и надвор.

Освен што помага при настинки и го намалува високиот крвен притисок, пролетниот кромид има антиинфламаторно својство и работи против габи, стрес и замор.

Болка во грлото

Исечете ја половината на зелениот дел на парчиња, додадете малку изрендан ѓумбир и сол и ставете го сето тоа во кесичка или крпа и загрејте ја.

Топлата смеса завиткајте ја во друга крпа и ставете ја на воспаленото место.

Младиот кромид има антиинфламаторни својства.

Отечени нозе

Гответе го зелениот дел од пролетен кромид неколку минути.

Измешајте го со мешалка (додадете многу малку вода доколку е потребно) додека смесата не се претвори во паста.

Нанесете ја оваа паста на отечените делови на нозете.

Назална конгестија

Смачкајте малку зелен дел од пролетен кромид и натопете парче памучна крпа во неговиот сок.

Нанесете таква влажна мешавина на областа на носот и синусите. Лакот ќе ја активира слузницата и ќе ги отпушти каналите.

ИЗВОРИнформер
претходниот член,Дали треба да земате витамин Д како суплемент во лето
Следната статијаВечерни закуски кои ќе ви дадат чувство на ситост, а не дебелеат

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде