Пиперката е зачин со кој најчесто се тргува низ целиот свет, но најмногу го цениме поради неговиот моќен вкус.

Сепак, покрај фантастичното својство на подигнување на секое јадење на „повисоко ниво“, има и значителни здравствени придобивки.

Меѓу најважните компоненти на овој зачин е пиперинот, само оној на кој можеме да му се заблагодариме за горчината на пиперката.

Според новото истражување, пиперинот го штити организмот од оксидативен стрес предизвикан од слободните радикали.

Тие се создадени од природни процеси во телото, за време на преработката на храната во енергија, но тие предизвикуваат цела низа симптоми на стареење на клетките.

Истражувањата покажуваат дека пиперката може да го намали оксидативниот стрес кај луѓето кои претпочитаат мрсна храна, а кај пациенти со артритис, додатоците на пиперките имаат намалено воспаление на зглобовите.

На дијабетичарите исто така им се препорачува да додаваат бибер во нивната храна што е можно почесто, бидејќи со лекови против висок шеќер, тоа може да ги намали големите скокови на гликозата во крвта.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Храна која превенира појава на дијабетис и рак на дебело црево!
Следната статијаВо Србија ќе се дава трета доза на вакцина против ковид19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде