Иако може да изгледа чудно, желбата за кисели краставички може да значи дека сте дехидрирани. Киселите краставички содржат многу натриум, а овој важен минерал му помага на телото да се хидрира.

Можеби и самите сте го забележале, но кога копнеете за нешто солено, тоа може да биде затоа што на вашето тело му треба повеќе хидратација.

Истражувањата покажуваат дека солта, како и шеќерот, може да предизвика зависност и да влијае на области од мозокот што испуштаат желби.

И бидејќи можете да го толерирате, колку повеќе јадете, толку повеќе ќе го сакате. Ова исто така може да објасни зошто никогаш не јадете само една краставица.

 

ИЗВОРPenzionisani.rs
претходниот член,Природен еликсир против настинки и грип за есенски период
Следната статијаКако марихуаната влијае врз мозокот на тинејџерите?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде