Ако се вртите во кревет со часови и се обидувате да заспиете, а причината не е ниту кофеинот, ниту грижите што ве мачат, експертите велат дека вашите проблеми со спиењето може да бидат предизвикани од вообичаената храна што ја користите секој ден – сол.

Имено, студија на Европското ендокринолошко друштво покажа дека солената храна може значително да го продолжи времето потребно за заспивање и може да предизвика почести ноќни будења и да го наруши спиењето.

Ова беше прикажано кај учесниците кои јаделе солена храна пред спиење и кога конечно заспале, солената храна ја скратила РЕМ фазата на спиење и продолжила да се меша со спиењето, а кај некои предизвикувала кошмари.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде