Експертите советуваат кои производите мора да ги имаат момците за да стареат како добро вино.

Погледнете, сфаќаме – можеби не сте се грижеле многу за вашата кожа кога сте биле помлади затоа што сте мислеле дека не ви треба. Многу мажи се чувствуваат така. Многу мажи, повеќето мажи, може да се каже, исто така почнуваат да забележуваат промени на нивните лица почнувајќи од четириесеттите години. Овие промени, како борите околу очите или темни дамки на образите, изгледаат како да се случуваат преку ноќ и кога ќе ги забележите, може да бидат незгодни. Наместо да се лутите на себе си на помлади години, поради тоа што не сте отпочнале со нега на вашата кожа порано, започнете рутина за нега на кожата ВЕДНАШ. Иако е вистина дека превенцијата е секогаш подобра од лекот, „никогаш не е доцна да се започне со решавање на стареење на кожата, исто како што никогаш не е доцна да се оди во теретана“, вели дерматологот Џошуа Зејхнер, д-р, директор на козметички и клинички истражувања, Одделение за дерматологија на Маунт Синај во Њујорк. Тука сме да помогнеме.

Што се случува со вашата кожа во вашите 40-ти…

Причината што може да започнете да забележувате брчки и други проблеми како дамки или сувост во четириесеттите години не е затоа што тие излегуваат од никаде. „Само што погодивте точка на превртување“, вели дерматологот од Њујорк, Кенет Хоу. Стареење и други проблеми со кожата, всушност се случуваат бавно со текот на времето, но веројатно не сте ги ни забележале сè додека не станале доволно очигледни за да го привлечат вашето внимание.

На пример, загубата на колаген всушност започнува порано. „Сите ние почнуваме да губиме околу 1% колаген секоја година на возраст над 20 години и дефинитивно почнуваме да ги гледаме тие промени до 40 години“, вели дерматологот од Хјустон, Ди Ана Дејвис, д-р „Со текот на времето, загубата на колаген доведува до кожа што е посува со погруба текстура и не толку дебеличка или хидрирана како што била во помладите години “. Оштетувањето од сонце е слично кумулативно бидејќи антиоксидансниот одговор на нашата кожа исто така опаѓа како што старееме, што значи дека природната одбрана од оштетување станува послаба со текот на времето и исто така може да доведе до вообичаени поплаки на кожата како темни дамки, проширени крвни садови и нерамна боја.

Како да започнете рутина за нега на кожата во вашите 40-ти

„И покрај тоа што не можете да ја вратите штетата на вашата кожа веќе е изложена, вие може да спречите понатамошно оштетување и да помогнете во враќање на некои промени што се случиле“, вели д-р Цајхнер. Првиот чекор е усвојување рутина за нега на кожата насочена кон спречување на оштетување на животната средина преку ден и санирање на кожата навечер. „Не мора да биде комплицирано за да биде ефективно“, вели тој. Ова е како да се направи тоа.

8 совети за нега на кожа за мажи над 40 години

1. Носете крема за сончање секој ден

Скоро сите промени на кожата што може да почнете да ги гледате во 40-тите години од животот може да бидат поврзани со една работа: оштетување од сонцето. И тоа не значи изгореници од сонце; нашата кожа е под влијание на сонцето секој ден, без разлика дали е сончево надвор или не. „УВ-светлината е најголемиот фактор на животната средина што води и до предвремено стареење и до рак на кожа“, вели д-р Цајхнер. Изложеноста на УВ може да го ослабне колагенот во кожата, кој веќе се намалува до 40-та година од животот, и да влијае на самата основа на вашата кожа, што всушност може да доведе до темни дамки со зголемување на производството на пигмент, повидливи пори, црвенило и скршени капилари со тоа што ќе предизвикаат раст на крвните садови.

Како да се справите со сето ова? „Почнете да носите крема за сончање секој ден“, вели д-р Цајхнер. „Докажано е дека кремата за сончање го намалува ризикот од развој на рак на кожата, спречува предвремено стареење, па дури и обратни знаци на стареење. Ова е веројатно затоа што заштитената кожа може подобро да се санира “. Ние не зборуваме само за тоа да го намачкаме крема или млеко за сончање ако одите на плажа или ако работите некоја работа во дворот. Нанесете лесна крема за сончање за лице како и секое утро. Многу дерматолози препорачуваат минерална крема за сончање што содржи цинк оксид или титаниум диоксид како Elta MD UV Clear Broad Spectrum SPF 46, кои обезбедуваат физичка заштита од УВ зраци, но некои мажи наоѓаат хемиски креми за сончање, како што е Murad City Skin Age Defense Broad Spectrum SPF 50, полесна за носење. Што и да изберете, треба да биде она што всушност ќе го носите секој ден и да има минимум 30-ка заштитен фактор.

2. Измијте го лицето

Можеби сте помислиле дека можете да завршите работа со прскање вода на лицето и да го наречете миење лице кога сте биле помлади, но сега е време да преминете од тоа размислување. Правилното чистење е важно, без оглед на возраста, но тоа е особено важно во 40-тите години, бидејќи развивате насочена рутина за нега на кожата. „Секојдневно чистење на лицето ги отстранува нечистотијата и маслото и ги отпушта порите“, вели д-р Дејвис, „и без соодветно чистење, им отежнува на другите производи да навлезат и да влијаат на кожата“.

Close up portrait of a young half naked man surrounded by water drops washing his face isolated over gray background

Користете специфично средство за чистење на лицето секоја вечер за да ги отстраните нечистотиите и загадувачите што се собираат на вашата кожа во текот на целиот ден. Ако вашата кожа е мрсна или склона кон акни, д-р Дејвис препорачува средство за чистење како проактив за обновување на средството за чистење, што содржи бензоил пероксид или миење на лицето од акни La Roche-Posay Effaclar со салицилна киселина за да помогне во контролирање на маслото и избувнувањата. И ако имате чувствителна кожа, таа препорачува нежно чистење како CeraVe Hydrating Cream-to-Foam Cleanser.

3. Редовно правете пилинг на кожата

Типичен животен циклус на клетките на кожата е околу 28 дена, но како што стареете, тоа трае подолго. Тоа значи дека е потребно подолго време за да се ослободите од мртвите клетки на кожата и тие можат да висат на површината на кожата подолго, оставајќи го тенот да изгледа досаден. Пилинг помага да се испратат оние мртви клетки на патот. „Ако редовно правите пилинг, вашата кожа ќе изгледа подобро“, вели д-р Хоу, „но исто така ќе добиете и подобра пенетрација во што и да нанесувате“. Користете нежен тонер за пилинг како тонер за гликолна киселина Марио Бадеску неколку пати неделно по миењето на лицето за да одржите сè свежо и подготвено.

4. Воведете го ретинолот во вашата рутина за нега на кожата

„Ретинол или витамин А е одличен препарат, особено за мажите“, вели д-р Хоу. „Користењето производ на ретинол ќе го стимулира растот на колаген во кожата“ за да помогне во решавањето на знаците на стареење и „да го врати времето пред да настанат оштетувањата на кожата“. Но, иако ретинолот е најдобро познат како состојка против стареење, тој прави повеќе од тоа. Способноста да помогне во регулирање и зголемување на прометот на клетките, што опаѓа со возраста, значи дека може да се справи и со други проблеми како акни, проширени пори и проблеми со пигментацијата. Што се однесува до состојките за нега на кожата, тоа може да помогне во лекување на скоро сè.

И покрај тоа што ретинолот е добар за сите, тој доаѓа со одрекување. „Најчестиот несакан ефект е што ретинолот може да се суши и може да биде тежок за чувствителната кожа“, вели д-р Хау. Ако никогаш порано не сте користеле ретинол, започнете со производ со низок процент како Диферин 0,1% Адапален гел и нанесете го еднаш неделно за да видите дали вашата кожа реагира. Постепено продолжете се додека не можете да го користите секоја вечер. Користете ретинол само навечер и секогаш носете крема за сончање преку ден.

5. Обновете ги резервите на антиоксиданси

Бидејќи количината на природни антиоксиданти во вашата кожа се намалува со возраста, додавањето назад со употреба на антиоксидантен серум може да помогне во „гаснење пожари пред да започнат“, според д-р Хау. Кога УВ-светлината ќе ја погоди кожата, таа формира слободни радикали што доведуваат до оштетување и знаци на стареење, но „ако има антиоксиданс, тоа ќе ги гасне слободните радикали“, вели тој. Не се работи само за УВ зраци – антиоксидансите исто така можат да помогнат во заштита од загадувачи на животната средина, а можеби дури и од сина светлина од екраните, што според растечките податоци може да има сличен ефект врз кожата како сончевата светлина. Нанесувањето на серум богат со антиоксиданти, како серумот Hyper Clear Brightening Clearing Vitamin C кој содржи и витамин Ц и коиична киселина, наутро пред вашата крема за сончање е повеќеслојна одбрана од можно оштетување на антиоксиданс.

6. Справете се со темните дамки во вашите 40-ти

Темни дамки, познати како пост-воспалителна хиперпигментација, може да се појават во секое време, но стануваат поголеми поплаки како што старееме, благодарение на кумулативниот ефект на УВ оштетување и воспаление. Тие се предизвикани од траума на кожата како од претходни акни, егзема или осип, вели д-р Дејвис и „откако ќе се појави поинфламаторна хиперпигментација, сонцето стимулира меланогенеза што го прави пигментот да трае подолго“. Носењето крема за сончање е клучно за спречување и лекување на темни дамки, особено кај луѓето со потемни тонови на кожа кои се повеќе склони кон хиперпигментација. Додавање на серум специјално дизајниран за лекување на темни дамки исто така може да помогне во рамномерниот тон на кожата и да ги избледи постојните точки. Одбраната на бојата на Skinceuticals содржи ниацинамид и којична киселина за да помогне во осветлувањето на темните дамки и да спречи појавување на нови.

7. Мажите над 40 години треба да користат оважнувачи за кожа!

Заедно со губење на колаген, способноста на нашата кожа да ја задржи влагата се намалува со возраста, што може да доведе до жедна и сува на изглед кожа. Тоа не е сè – нивото на влага се менува од ден на ден. „Нивото на хидратација на кожата почнува да опаѓа попладне и продолжува до вечер“, вели д-р Цајхнер, кој препорачува да нанесувате хидратантна крема и наутро и навечер. Нежниот хидратантен крем, како дневен хидрантен лосион без масло од Цетафил, ќе ви помогне да ја одржувате кожата хидрирана и може да помогне дури и при посериозни проблеми како некои форми на розацеа, што е честа појава кај мажите во четириесеттите и „се влошува од сувост“, вели д-р. Хау.

8. Вашиот животен стил може да влијае на вашата кожа

Развивање на ефективна рутина за нега на кожата е вашиот прв чекор во борбата против промените што може да ги видите во 40-тите години, но ако сте навистина загрижени, размислете да испитате повеќе од само вашиот кабинет за лекови. „Кожата го рефлектира нашето целокупно здравје“, вели д-р Хоу. „Особено кога станува збор за работи како тон на кожата или вибрантност, овие работи кои се естетски ни даваат здравствени информации. Тоа не е квантитативно знак за предупредување, но е дел од равенката “. Диетата, на пример, има докажано влијание врз кожата. „Не само што храната со високи гликемии (шеќер) може да промовира појава на акни, туку исто така може да доведе до стврднување на колагенот што може да стане тврд или пука“, посочува д-р Цајхнер. Редовното вежбање исто така може да го поддржи здравјето на клетките на кожата, помагајќи им да функционираат подобро, вели тој.

Извор: Men’s Health