дома информација вест Синот на кумановката која почина по породувањето во Врање од КОВИД19, по...

Синот на кумановката која почина по породувањето во Врање од КОВИД19, по два и пол месеци борба за живот, денеска е пуштен од болница

71
0

Роден е пред два и пол месеци, а дури денес пристигнува во својот дом. Две баби и тетки го чекаат дома.


Мојот син е вистински лав, тој ја врати мојата вера во живот.

Сеќавањето на неговата мајка Бранкица, која го даде последниот атом на сила да го донесе на овој свет, заедно ќе го чуваме. Ми се чини дека малку личи на неа … Беше вистинска убавица.

Ова го вели за „Новости“ Бранислав, сопругот на Бранкица Ивановиќ, бремена жена од Врање, која се лекуваше од КОВИД 19 во КЦ Ниш.

Поврзана со апарати за дишење, таа ја загуби битката за живот на 27 јули, само неколку минути откако го роди синот. Среќен што по две и пол месеци борба, нивниот Александар, роден со само 900 грама, успеа да ги победи апаратите за дишење и конечно да си оди дома, Бранислав вели дека ја добил целата волја и сила да биде единствен син и на таткото и на мајката.

  • Бабите ми се тука за да ми помогнат малку со Александар во првите денови. Во куќата има многу деца и јас знам како да се справам со нив, не се плашам како ќе се снајдам. Земав слободни денови, разговарав и со лекарите, тие велат дека сè ќе биде во ред и дека ќе мора само да правиме редовни прегледи. Баба од Македонија, мајка на Бранка, исто така, го чека бебето дома, а единствената утеха ќе биде нејзиниот внук. Кога Александар се засили и ќе биде добро, ќе направиме голема прослава затоа што ги надмина болеста и несреќата – рече Бранислав.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде