Споменикот од ерата на Мугал треба повторно да се отвори за посетителите, дури и кога пандемијата продолжува да се шири во Индија.

Таџ Махал треба да се отвори повторно за посетителите по шестмесечно затворање, дури и кога пандемијата се шири забрзано во последните неколку недели со Индија и е на чекор да го надмине САД и да стане нација најпогодена од КОВИД-19.

Индија, во која живеат 1,3 милијарди луѓе и некои од најнаселените градови во светот, забележа повеќе од 5,4 милиони случаи со КОВИД-19, со приближно 100.000 нови инфекции и повеќе од 1.000 смртни случаи регистрирани дневно во последните неколку недели.

Но, по строгата блокада во март, која им ја уништи егзистенцијата на десетици милиони луѓе, премиерот Нарендра Моди не сака да копира некои други нации и да ги постави повторно ограничувањата на активностите.

Наместо тоа, во последните месеци неговата влада ги намали ограничувањата, вклучително и на многу железнички линии, домашни летови, пазари, ресторани – и сега, во посета на Таџ Махал, светско културно наследство на УНЕСКО.

Мавзолејот од бел мермер од 17 век изграден од императорот Мугал Шах Јахан во градот Агра, на околу 200 километри од главниот град Њу Делхи, е најпопуларното туристичко место во Индија. Обично привлекува седум милиони посетители годишно, но е затворен од март досега.

Официјални лица велат кога иконскиот споменик повторно ќе се отвори, ќе бидат воведени строги правила за физичко растојание и дневниот број на посетители ќе биде ограничен на 5.000 – четвртина од нормалната стапка. Билетите може да се купат само преку Интернет.

„Се обележуваат кругови, маската ќе биде задолжителна и никој нема да може да влезе без термички преглед“, изјави за новинарите Ванстан Сварнкар, постар археолог, одговорен за спомениците на Агра.

Таџ Махал заработи приход од 860 милиони рупии (11,6 милиони УСД) во текот на 2018-2019 година.

Извор: Aljazeera.com