Полска треба да го укине европскиот договор чија цел е да се спречи насилството врз жените, објави во саботата министерот за правда.

Збигњев Зиобро рече дека документот, познат како Истанбулската конвенција, е „штетен“ затоа што бара училиштата да ги учат децата за полот.

Тој додаде дека реформите воведени во земјата во последните години обезбедуваат доволно заштита на жените.

Илјадници жени протестираа на овој потег во градовите низ Полска.

Тој тврди дека Конвенцијата ги крши правата на родителите и „содржи елементи од идеолошка природа“.

Владејачката партија Закон и правда (ПИС) и нејзините коалициони партнери се тесно усогласени со Католичката црква, а владата вети дека ќе ги промовира традиционалните семејни вредности.

Претседателот Анджеј Дуда беше реизбран на почетокот на овој месец, по кампањата во која тој го опиша унапредувањето на ЛГБТ правата како „идеологија“ повеќе деструктивна и од комунизмот.

Илјадници луѓе, претежно жени, излегоа на улиците на главниот град Варшава во петокот во кампања против повлекувањето од Истанбулската конвенција.

„Целта е да се легализира семејното насилство“, рече Марта Лемпарт, организатор на марш во градот, за новинската агенција Ројтерс.

Извор: BBC