Веќе два месеци Бугарите протестираат против мафијашката олигархија што ги окупираше државните институции, судството, медиумите и безбедносните служби, пишува порталот Политико.

Протестираните бугарски граѓани бараат оставка од премиерот Бојко Борисов и главниот обвинител на „Кап“, Иван Гешев.

Многу Бугари се бесни затоа што иднината на нивните деца е доведена во прашање во земја означена како најсиромашна во Европската унија и каде мафијата е над законот.Според последните анкети, 80 проценти од Бугарите веруваат дека корупцијата е широко распространета, а над 70 проценти силно ги поддржуваат протестите.Барел барут во Бугарија беше запален на 7 јули од Христо Иванов, поранешен министер за правда и шеф на антикорупциската партија Да Бугарија.

Тој му покажа на Ахмед Доган, почесниот претседател на Етничката турска партија во Бугарија и поранешен агент од времето на Советскиот Сојуз, како незаконски зазема јавно земјиште за неговата палата и пристаништето и нелегално користи државни агенти како свои чувари на плажа на Црното Море, како живее пред камерата.

Протестите станаа пожестоки минатата недела кога полицијата се судри со граѓаните за време на таканареченото „големо национално востание“.

ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ

Демонстрантите и претседателот Румен Радев, сепак, сметаа дека Борисов е главниот иницијатор на мафијата.

Актуелната криза со корупцијата делумно произлегува од фактот дека мафијата сега е ослободена од страв од построга казна за ЕУ, па с b по дрските олигархиски кралеви се враќаат на тактиките од 90-тите во обид да доминираат во бугарската економија.

Една од главните причини што демонстрантите ги изнесе на улица е тоа што ЕУ постојано вложува пари во таа земја и дека повеќето од тие пари завршуваат во рацете на мафијата.

Во исто време, Унијата не бара поголемо владеење на правото во Бугарија.

Брисел и Берлин дури и не го критикуваа Борисов, кој, потсетува Политико, е клучен сојузник на германската канцеларка Ангела Меркел и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во Европската народна партија, десноцентристички.

Извор :novaekonomija.rs