Привлечно, украсно растение кое многу го цени одржувањето, па ако се прашувате со кое растение да ја украсите вашата градина, салвијата е одличен избор.

Салвијата може да биде годишна, двегодишна и повеќегодишна. Цветовите можат да бидат црвени или жолти, а сега виолетовите цветови стануваат сè попопуларни.

Жалфијата не треба да се меша со билката жалфија иако припаѓаат на исто семејство и го делат истото име. Ова растение е цветно растение.

Двегодишната и повеќегодишната салвија се садат наесен до ноември, пред првиот мраз. Засадете го во најплодната почва што можете да ја добиете, збогатете ја со хумус и побарајте место заштитено од ветрот. Откако ќе го засадите, полевајте го со топла вода (не топла) и правете го тоа на два до три дена.

Во текот на зимата нема потреба да ја полевате, бидејќи влагата во воздухот ќе биде доволна. Салвија никогаш не се полева со ладна вода и мора редовно да се плевa.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Феноменот „лажни вести“ има дебела историја
Следната статијаОбвинетите за убиство на хрватскиот ракометар Денис Тот ќе докажуваат дека убиството не го направиле со умисла