Хрватската политичкарка Весна Пушиќ после 20 години поминати на политичката сцена во Хрватска најави повлекување.

На новинарско прашање што е главниот заклучок од нејзината долга политичка кариера таа одговорила дека конечно разбрана за што точно се користи домољубието.

Според Весна Пушиќ, домољубието е именка која се користи за развој на простотилук, лага, измама и кражба.

Политичарите кои ја фунирале својата идеологија и дејствување на домољубието во суштина криеле само негативни карактеристики.

Тие политичари според Пушиќ кои прокламираат родољубие, го сквернават и поимот за тоа што родољубието во суштина значи.

Извор: slobodnadalmacija.hr

претходниот член,Како старите валкани бели патики да ги направите како нови (видео)
Следната статијаАкадемици под сомнение дека работат на меѓуетнички тензии во Македонија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде