Најмалку двајца демонстранти се убиени во главниот град на Ирак, Багдад, за време на обновените демонстрации во текот на ноќта против корупцијата, невработеноста и лошите јавни услуги.

Смртните случаи, кои беа пријавени во понеделникот од набудувачите за човекови права и официјални лица, беа први за време на антивладините собири откако новиот ирачки премиер Мустафа ал-Кадимиположи заклетва на функцијата во мај.

Симона Фолтин, за Ал Џезира, известувајќи од Багдад, рече дека десетици луѓе биле ранети исто така доцна во неделата, откако „неуниформираните службеници“ отвориле оган користејќи жива муниција кон демонстрантите, кои биле собрани на плоштадот Тахрир.

Плоштадот е епицентарот на протестното движење што избувна во октомври минатата година, но во последните неколку месеци стагнирање поради пандемијата на коронавирус.

Извор: Aljezeera.com

претходниот член,Добри вести: Пронајдена нова метода во лекување што ја зголемува успешноста за 79%
Следната статијаСрпски лекар пронајде лек против КОВИД19 инфекција

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде