Граничниот премин „Богородица“ кај Гевгелија од денеска е официјално отворен за транзит на странци, но тие не може да поминат поради блокадата на грчката граница.

Отворањето на граничниот премин е во согласност со Протоколот за непречен транзит на странски државјани донесен на завчерашната седница на владата.

Сепак, најава за целосно отворање на границите и за македонските граѓани сеуште нема, а не е ниту на повидок со однос на голем број на нови регистирани заболени со КОВИД19.

Грција најави дека од денеска ги отвора границите за српските државјани, но српската влада одлучи српските граѓани да не патуваат во Грција на летување барем не до 1ви Јули.

Извор: mia.mk

претходниот член,Револтот на демонстрантите во Атланта кулминира, нови судири на повидок (ВИДЕО)
Следната статијаИнтервју со Деан Дамјановски: Уметноста заедно со филозофијата се првите кои ги антиципираат промените во општеството

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде