дома информација вест Влошена состојбата на американскиот претседател Трамп, поради корона вирусот

Влошена состојбата на американскиот претседател Трамп, поради корона вирусот

619
0

Претседателот на САД на својот „Твитер“ налог во текот на вчерашниот ден објави дека тој и неговата сопруга Меланија добиле позитивен тест на корона вирус.

Неговиот персонален лекар соопшти дека состојбата на Трамп му е влошена и дека тој чувствува замор, треска и има покачена температура.

Од „Белата куќа“ Трамо со хелокоптер е пренесен во болница поради сериозноста на здравственото нарушување.

Во моментот во САД се води кампања за претстојните претседателски избори, а во меѓувреме Трамп своите претседателски надлежности не ги пренесе на заменикот – Пенс.

Извор: МИА