Хрватска ќе прими помал број авганистански бегалци кои работеле за земјите од ЕУ во Кабул, беше неофицијално потврдено денеска од дипломатски извори.

Приемот на бегалци беше договорен вчера на состанокот на Советот за надворешни работи на Европската унија, а словенечкиот министер за надворешни работи Анже Логар за словенечката телевизија изјави дека ЕУ ќе обезбеди меѓународна заштита за околу 500 Авганистанци кои и помогнале на теренот во изминатите дваесет години товарот на можните миграциски бранови од таа земја ќе треба да го преземат земјите во соседството на Авганистан.

На вчерашниот состанок, Хина известува дека европските министри за надворешни работи се согласиле дека земјите -членки ќе обезбедат солидарност и помош за оние што работеле како преведувачи за европската дипломатска служба или како локални логистичари и за членовите на нивните семејства, бидејќи сега се соочуваат со страв од смртна казна по преземањето на власта од Талибанците.

Во име на Словенија, која претседава со ЕУ, Логар додаде дека во тек се подготовките тие што побрзо да се преселат во Европа, каде што ќе им се обезбеди соодветна заштита, а товарот на операцијата ќе го понесат заеднички земјите -членки На

Нашите извори велат дека приемот на овие луѓе бил договорен во принцип бидејќи тоа е морална должност на Европската унија, но дека ништо поконкретно не е договорено, така што се уште не е познато колку Авганистанци би можеле да пристигнат во Хрватска и каде би да се лоцира.

ИЗВОРЈутарњи лист
претходниот член,Единствен витамин кој е дозволен како додаток во детска исхрана
Следната статијаПотресна исповед на млада Авганистанка: Работев за западна феминистичка НВО, а сега тие одбиваат да ми помогнат со бизарни изговори!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде