Луѓето заразени со делта варијанта на коронавирус имаат 300 пати поголемо вирусно оптоварување од оние со оригиналната варијанта, покажа јужнокорејска студија.

Сепак, постепено се намалува со текот на времето, до 30 пати повисоко за четири дена и над 10 пати за девет дена, и се совпаѓа со вирусното оптоварување кај другите варијанти на вирусот по 10 дена, објави Корејската агенција за контрола и превенција на болести (KDCA).

Повисокото вирусно оптоварување значи дека вирусот се шири многу полесно меѓу луѓето, зголемувајќи го бројот на заразени и хоспитализирани, рече на прес-конференција службеникот на Министерството за здравство, Ли Санг-вон.

Но, тоа не значи дека варијантата на делта е 300 пати повеќе заразна … Мислиме дека нејзината стапка на репродукција е 1,6 пати поголема од алфа варијантата, и околу двапати повисока од оригиналната варијанта, рече тој.

Варијантата на делта за првпат беше идентификувана во Индија, а алфа во Британија.

Истражувачите го споредија вирусното оптоварување кај 1.848 пациенти заразени со варијанта на делта со вирусно оптоварување на 22.106 лица заразени со другите варијанти.

Јужна Кореја во понеделникот пријави 1,509 нови инфекции, со што бројот се искачи на 239,287, при што починаа 2,228 луѓе.

Првата доза вакцинираше 51,2 проценти од 52 милиони жители, а 23,9 проценти беа целосно вакцинирани.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Вагус масажа за ослободување од секојдневниот стрес
Следната статијаОние што избираат осаменост никогаш нема да ве повредат

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде