Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека очекуваме нови дози на вакцината Спутник V утре, и дека уште една испорака на вакцината Фајзер треба да пристигне во понеделник.

Како што објасни таа, руските вакцини ќе бидат доставени утре, додека во понеделник се очекуваат дополнителни дози на вакцините Фајзер.

Очекуваме нова испорака утре и тоа ќе биде Спутник V. Се надевам дека тие ќе заминат денес од таму. Очекуваме нова испорака на вакцини Фајзер во понеделник – рече премиерката, нагласувајќи дека денес ќе има состанок со претседателот Вучиќ и дека идејата е да се обезбедат значителни количини вакцини во следните десет дена до две недели.

Таа понатаму изјави колку доза на вакцина се очекува, наведувајќи дека половина останува на ревакцинација.

Утре се очекуваат 40 000 вакцини за 20 000 лица. Кога добиваме вакцини, секогаш заштедуваме половина за ревакцинација. Во понеделник, ќе добиеме 9.800 дополнителни вакцини Фајзер. Во овој момент ќе разговараме за некои други производители и дополнителни вакцини – рече таа, одговарајќи на новинарски прашања.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде