Кризниот штаб на Србија денес треба официјално да ја објави препораката за третата доза на вакцина против корона.

Како што се споменуваше порано, врз основа на препораката на Националниот координативен тим за имунизација, вакцините ќе бидат достапни за сите граѓани, но приоритет треба да им се даде на оние кои имале послаб имунолошки одговор по првите две дози.

Професорот и имунолог Душан Попадиќ изјави за домашните медиуми дека третата доза треба да биде „засилувач“ за зајакнување на имунолошкиот одговор.

Така оди со огромното мнозинство на луѓе, со 95 или 98 проценти.

-Нема мудрост и нема простор за никаква грешка – вели професорот Попадиќ.

Тој потсетува дека ревакцинацијата не е ниту нова, ниту необична практика.

Така, на пример, вакцината против тетанус доаѓа во три или дури четири дози, по повредата, по еден месец, по шест месеци и евентуално друга по една година.

Во Србија деновиве се забележува зголемен број на нови регистрирани случаи на ковид, поради што се размислува и за воведување на рестрикции.

ИЗВОРАло
претходниот член,Утре е Огнена Марија, празник кој го почитуваат жените
Следната статијаСЗО: Електронските цигари се многу штетни по здравјето!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде