Македонските власти се уште не го објавија протоколот за преговарање со бугарските власти. Но, дојдовме до оригиналниот документ на бугарски јазик во кој се откриваат шок детаљи од протоколот.

Првиот детаљ е ускладување на учебниците по историја во Македонија со историјата испишана во бугарските учебници, а целиот тој процес ќе го контролира и одобрува, не трета страна, туку бугарските власти.

Втор шок детаљ од протоколот е дека Македонија мора да се откже од антифашистичкото минато бидејќи Бугарите го сметаат за „комунистичко минато“ на кое тие се жртви.

Дел од протоколот на бугарски јазик во продолжение:

Правителството на Република Северна Македония, в период до една година, да създаде необходимата всеобхватна правна рамка за пълно отваряне на архивите на репресивния апарат на бившите служби на държавна сигурност от комунистическия период, включително полиция, цивилно и военно разузнаване и контраразузнаване в периода 1945-1991 г.

Тази всеобхватна правна рамка ще създава ясни възможности за свободен, неограничен и своевременен достъп, проучване, право на ползване, публикуване и институционално съхранение и опазване на съответните документи.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Утринското туширање е најдобрата утринска работа која може да ја направите за себе!
Следната статијаКако цвеќето да ви „преживее“ без наводнување додека сте на одмор?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде