Министерот за здравство, Венко Филипче на својата фејсбук-страница ја сподели веста дека на 14 мај во Македонија ќе стигне втората пратка вакцини преку „ковакс“ механизмот.

Добивме уште една добра вест од УНИЦЕФ попладнево. На 14 месецов ќе стигне втората пратка вакцини што ги обезбедивме преку Ковакс механизмот и ќе ни бидат испорачани 38 400 вакцини од производителот „Астра-Зенека“. Вакцини ќе продолжат да пристигнуваат во следниот период, апелирам сите граѓани да се пријават за вакцинaција на wwvw.vakcinacija.mk – напиша тој.