Според податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС), во јуни најниската просечна нето плата е исплатена во секторот Заштитни и истражни дејности – 17.878 денари (под минималец – 18.000 денари).

Понатаму следи Производство на кожа и слични производи од кожа – 19.529 денари, па Услуги поврзани со одржување на згради и дејности за уредување и одржување на животна средина и природа – 19.823 денари, Производство на облека – 22.202 денари и Дејности за подготовка на оброци и служење храна – 22.406 денари.

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јуни 2022 година, изнесува 31.869 денари.

Меѓу најдобро платените работници во нашата земја се најдоа компјутерџиите, банкарите, научната фела.

ПРЕКУВработување
ИЗВОРФактор
претходниот член,Кинеските градови го намалуваат работното време на трговските центри со цел заштеда на електрична енергија
Следната статијаДоза на алкохолни пијалоци на неделно ниво која придонесува за стареење на мозокот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде