Владата ќе ги покрие долговите за неплатена струја на државни институции на ЕВН, информираа на денешната прес-конференција.

Тоа се буџетски организации и заради зголемената цена на електрична енергија, Владата направи прераспределба на финансиски средства кои се одобрени и ќе ги достави до Собранието со цел да се обезбеди непречено работење на овие институции.

ЕВН има даде рок до 15 овој месец на повеќе институции да го платат долгот за потрошена електрична енергија, меѓу кои се и Клиничкиот центар и ЖРСМ транспорт и други

ИЗВОРВработување
претходниот член,Приватните превозници обединети: Нема да се пријавуваат на огласот за јавен автобуски превоз
Следната статијаНов Зеланд воведува целосна забрана за пушење цигари