Мозокот, умот и свеста мируваат во периодот од 21 до 23 часот. Ако не заспиеме во овој период, менталните способности и интелигенција постепено ќе опаѓаат.

Така, негативните последици значително ќе се почувствуваат само по неколку години, додека нашиот мозок постепено и незабележливо изумирува за тоа време.

Идејата за почитување на таканаречениот природен режим ја пропагира и д-р Олег Торсунов, нагласувајќи дека ова е единствената разумна дневна рутина на која мора да се придржуваме.

Ако сте будни помеѓу 23 часот и 1 часот по полноќ

Будењето после 23 часот до 1 часот по полноќ, исто така, има одредени последици. Она што е добро е можноста за поправање на лошите животни практики, бидејќи последиците се манифестираат речиси веднаш, односно се чувствуваат веднаш.

Активноста на организмот по полноќ е поврзана со слабеење на нервниот систем, кој ќе почне да слабее со текот на времето. Последиците се крајно непријатни и опасни.

Луѓето кои се будат во овој период од вечерта ќе страдаат од губење на виталноста, што се манифестира преку мускулниот и нервниот систем, преку слабост, песимизам, летаргија, губење на апетит, прекумерна тежина или неконтролирано слабеење, ментална и физичка слабост.

Активноста на организмот во овие ноќни часови е поврзана со слабеење на нервниот систем, кој ќе почне да слабее со текот на времето. Последиците се крајно непријатни и опасни. Така, се нарушува регулирањето на рамнотежата на виталните функции на целиот организам, што предизвикува пад на имунитетот и развој на хронични заболувања. Ако продолжите со ова нарушување на природните закони и секојдневната рутина, последиците може да се појават во форма на сериозни промени во функционирањето на нервниот систем и работата на внатрешните органи – објаснува Олег Торсунов, експерт во областа на природната психологија.

Емоционалната сила и општата емоционална состојба се нарушени ако останете будни во период од 1 час по полноќ до три часот наутро…

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од 1ви Септември затворање на границите за невакцинираните
Следната статијаШто мажите најмногу сакаат кај својата партнерка во сексот?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде