Белиот поранешен полицаец во Минеаполис осуден минатиот месец за убиството на црнецот Џорџ Флојд побара ново судење.

Адвокатскиот тим на Дерек Шовин поднесе судски документи во кои се тврди за лошо однесување од страна на обвинителите и поротниците.

Шовин, кој беше снимен на видео како клечеше на вратот на Флојд повеќе од девет минути, беше прогласен за виновен за убиство.

Неговиот адвокат вели дека неговиот клиент бил лишен од фер судење.

Ретката пресуда против полицаец се сметаше за пресвртница во расната историја на САД и беше широко ракоплескана од Американците.

На Шовин му се заканува затворска казна од 40 години.

Тој ќе биде осуден следниот месец.

ИЗВОРBBC
претходниот член,Ренесанса на организмот: Рецепт за смути кое ќе ве препороди
Следната статијаАко сте нервозни, испијте чаша јогурт или изедете кисела краставичка

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде