Туристичките дестинации годинава имале 900 милиони помалку меѓународни туристи во периодот од јануари до октомври во споредба со истиот период минатата година, што резултирало со загуба од 935 милијарди долари. Тоа е десет пати повисоко отколку за време на глобалната финансиска криза во 2009 година, покажуваат новите податоци на Светската туристичка организација (СТО).

Врз основа на сегашните податоци, СТО очекува пад на меѓународните патувања од 70 до 75 проценти во текот на целата 2020 година.

Во тој случај, глобалниот туризам ќе се врати на нивото од пред 30 години, со милијарда пристигнувања помалку и загуба на приходите од околу 1.100 милијарди долари.

Овој огромен пад на туризмот поради пандемијата може да резултира со вкупна економска загуба од 2000 милијарди американски долари во светскиот БДП.

Азија и Пацификот беа првите региони кои претрпеа последици од пандемијата и регионот со најстроги ограничувања на патувањето. Во овој регион имало 82 проценти помалку странски туристи во споредба со истиот период минатата година.

Од друга страна, Блискиот исток имаше слична позиција во 2019 година, која годинава има 73 проценти помалку пристигнувања на странски туристи, додека во Африка таа бројка беше помала за 70 проценти.

Намалувањето во Европа и САД беше околу 68 проценти.

Европа забележа малку помал пад во септември (72%) и октомври (76%) во споредба со другите региони, по малото, иако краткорочно закрепнување во летните месеци, особено во јули и август.

Извештајот на СТО додава дека новите бранови на брави сигурно ќе го одведат европскиот туризам во поголем дефицит до крајот на оваа година.

Податоците во моментов ја одразуваат многу слабата побарувачка за патувања, сепак, некои големи пазари како што се САД, Германија и Франција покажаа некои знаци на закрепнување во последните месеци.

Покрај тоа, побарувачката за домашен туризам продолжува да расте на некои пазари, вклучувајќи ги Кина и Русија.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Веројатности за нов тип на коронавирус во Британија
Следната статијаРусија зад сајбер нападот „SolarWinds“, вели Помпео

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде