Направивме листа на најчести знаци на запушена артерија. Испитајте ги факторите на ризик и променете ја вашата дневна рутина за вашето здравје.

  • Непријатност во листовите, бутовите или колковите

Запушените артерии може да предизвикаат непријатност во нозете за време на активности како што е одење.

Ова покажува дека вашите екстремитети не добиваат доволно крв.

Непријатност во мускулите или грчеви во нозете се можни знаци. Позицијата на згрутчување или запушена артерија ја одредува локацијата на болката.

  • Болка во градите

Намалениот проток на крв во срцето предизвикува непријатност во градите.

Затегнатост, вкочанетост, тежина, притисок или чувство на печење се некои од симптомите.

Бидејќи е предизвикана од физички или емоционален напор, луѓето обично не ги забележуваат овие симптоми.

  • Привремено губење на видот од едната страна

Нашите очи и мозок ги снабдуваат каротидните артерии. Ако овие артерии се блокираат, има привремено губење на видот или оштетување на видот во окото.

Мозочниот удар е предизвикан од целосна блокада. Затоа е важно да бидете свесни за ова предупредување.

Покрај овие три главни симптоми, кои се најчести, постојат и други придружни симптоми: Замор, вртоглавица, отежнато дишење, болка во долниот дел на грбот, студени раце или нозе, промена на бојата на кожата во болната област.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Храна која ја сметате за здрава, а го уништува црниот дроб
Следната статијаТуширањето пред спиење е штетна навика, еве зошто:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде