Препораката од Комитетот за имунизација е покрај повозрасните категории граѓани над 60 години, трета доза на вакцина да добијат и кои било други граѓани без разлика на возраста и без разлика на тоа дали имаат или немаат други хронични болести, а се во значаен ризик поради зголемените контакти поради видот на работата и работното место и се со зголемен ризик да заболат од вирусот ковид-19. Ова се препораки кои ги следат препораките на други европски земји и САД, кажа министерот за здравство, Венко Филипче, во денешната изјава за медиуми.

Заклучно со 2 октомври, во државата вкупно се вакцинирани 789.802, а ревакцинирани 734.023 граѓани. Трета доза вакцина досега примиле 329 лица.

Над 47 отсто од полнолетната популација во државата примила една доза вакцина, а 44% се ревакцинирани. На територија на цела државата од вкупното населени, 38,2 % примиле една доза вакцина. Според општини, најмногу вакцинирани – со две дози над 18 години: Вевчани 72,3%; над 60% Гевгелија, Демир Капија, Кавадарци, Неготино, Охрид; Над 55% – Росоман, Ресен, Дојран, Дебарца, Богданци, Битола и Берово; Под 30% Липково, Македонска Каменица, Ново Село.

Во моментов државата располага со 260.000 дози вакцини од производителот „Фајзер“, 45.000 дози од вакцината „синовак“ и 100.000 дози од вакцината „астра зенека“. Почнувајќи од денеска вакцинацијата во главниот град се одвива во 7-те поликлиники и тоа во две смени работат поликлините во Букурешт, Јане Сандански и Чаир. Во една смена работат поликлиниките во Ѓорче Петров, Драчево, Ченто и Шуто Оризари. Граѓаните секаде без закажан термин, каде било, може да примат вакцина, ревакцина или трета доза.

Последната анализа на Министерството за здравство покажува дека 77 проценти од новите случаи и 79 отсто од хоспитализираните со ковид-19 се невакцинирани, а дури 85 проценти од смртните случаи во период од 6 август до 26 септември биле невакцинирани.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Од 1ви Декември ќе се употребуваат исклучиво биоразградливи кеси
Следната статијаХрана која ја сметате за здрава, а го уништува црниот дроб

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде