Пандемијата на коронавирус ќе продолжи и во 2022 година поради ниската стапка на имунизација во сиромашните земји, предупреди Светската здравствена организација (СЗО).

Висок функционер на СЗО, Брус Ајлвард, рече дека поради фактот што сиромашните земји не добиваат доволно вакцини, пандемијата „Ковид-19“ може да се продолжи до 2022 година.

Ајлворд апелираше до богатите земји да се откажат од своите места во редот за вакцини, така што фармацевтските компании наместо тоа ќе им дадат приоритет на земјите со најниски приходи.

Можам да ви кажам дека не сме на вистинскиот пат. Дали навистина треба да го забрзаме имунизирањето? Оваа пандемија ќе трае една година подолго отколку што е потребно, предупреди Алефорд, пренесува Би -Би -Си.

Невладините организации тврдат дека само една од седумте дози што ги ветуваат фармацевтските компании и богатите земји всушност пристигнува на нивните дестинации во посиромашните земји.

Помалку од пет проценти од африканското население е вакцинирано против коронавирус, во споредба со 40 проценти на повеќето други континенти.

ИЗВОРN1
претходниот член,Која храна да ја избегнувате доколку неодамна сте прележале корона?
Следната статијаНе ги осудувајте луѓе кои озборуваат, тие го уништуваат сопствениот живот, еве како:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде