Светската здравствена организација (СЗО) во четврток ќе одржи вонредна седница за да процени дали мајмуните сипаници претставуваат јавно здравствена криза.

Ова е највисокото ниво на предупредување што може да го објави агенцијата на Обединетите нации, а во моментов се однесува на ковид-19 и полио.

Оваа година имаше 1.600 потврдени и 1.500 потенцијални случаи на мајмунски сипаници во 39 земји, со 72 смртни случаи.

Оваа болест е ендемична во делови од Африка, но бројот на заразени расте, како и во остатокот од светот. Вирусот предизвикува симптоми како што се настинки и кожни лезии и се шири со близок контакт.

Водачот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, рече дека е време да се зајакне одговорот на ширењето на мајмунските сипаници бидејќи вирусот се однесува невообичаено, се шири во се повеќе земји и потребна е меѓународна координација.

Не сакаме да чекаме додека ситуацијата не излезе од контрола, рече Ибрахима Сосе Фол, директор за итни случаи на СЗО во Африка.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Седум работи кои задолжително треба да ги спакувате кога се спремате за патување и летен одмор!
Следната статијаПрофил на манипулатор

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде