Според податоците од индивидуални пациенти на кои им е препишана терапија за корона вирус, им биле препорачани: пробиотици, витамин Д, витамин Ц + цинк, имунолошки препарати, антибиотици, лекови за намалување на телесната температура, како и разни спрејови за нос.

Ако ги земеме предвид просечните цени на индивидуалните лекови, просечната цена на пробиотиците чини околу 6,5 евра, витамин Ц + цинк околу 8 евра, вреќа со имунитет е околу 4 евра, а ако пресметаме дека мора да користите најмалку 10, ги добиваме резултатите од 40 евра.

Антибиотикот што лекарите обично го препишуваат е околу 5 евра, витамин Д е 17 евра, додека просечната цена на едно шише спреј за нос е околу 7,5 евра, при што на некои пациенти им требаат неколку вакви шишиња од различни производители. Лековите за намалување на телесната температура се околу 3 евра.

Се препорачува и употреба на витамин Ц 500 mg, два пати на ден, витамин Д3 1000IJ два пати на ден, цинк (Zn) 100 mg еднаш на ден, како и разновидна диета, богата со минерали и витамини.

Антибиотиците, се препорачуваат за пациенти кои имаат развиено бактериска суперинфекција или со умерена до тешка клиничка слика.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Истражување: Колку реално маските штитат од трансмисија на вируси
Следната статијаСудот во Пенсилванија одлучи во корист на Трамп

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде