Сега е општо познато дека имунитетот стекнат со инфекција со коронавирус слабее со текот на времето, а еве што велат стручните мислења за тоа што значат вакцинацијата и надминувањето на инфекцијата за имунитетот.

Имунитетот се дефинира како способност на телото да ве заштити од вируси кога сте изложени на бактерии или вируси. Во зависност од видот на инфекцијата, оваа заштита може да трае со месеци, години или дури и до крајот на животот. Меѓутоа, кога станува збор за КОВИД-19, имунитетот трае неколку месеци, но како што одминува времето тој слабее, а точно колку долго може да трае сè уште се истражува. Исто така, имунитетот функционира различно за секого, за разлика од имунитетот стекнат со вакцинација, кој има стандардна формула за целата популација, објасни Теодор Бејли, шеф на одделот за заразни болести во Медицинскиот центар во Балтимор.

Тој исто така коментираше дали е безбедно да се оди во ресторани и кафулиња откако ќе се преболи Ковид.

Малку е веројатно дека ќе се заразите неколку месеци по вашата прва инфекција, вели Бејли, но една студија потврдува дека имунитетот по КОВИД, т.е. нивоата на антитела се намалуваат три месеци по инфекцијата. Исто така, стекнувањето имунитет на еден вид на вирус не значи дека сте го стекнале на други.

Така, бидејќи секогаш ќе има шанса за повторна инфекција, тој ве советува да размислувате за имунитетот по болеста како нешто што ќе ве заштити од сериозен исход, но сепак ќе има ризични однесувања од кои тој не може да ве спаси.

Значи, сè уште има работи што треба да ги избегнувате бидејќи ги зголемуваат шансите за инфекција, како што е престојот во затворен простор каде што има голем број луѓе. Ова не значи дека оние кои неодамна се опоравиле од некоја болест мора да седат дома, туку треба да одлучат колку ризик се спремни да преземат.

Во првите месеци по инфекцијата, повеќето од вакцинираните имаат многу мал ризик инфекцијата веднаш да се повтори, што значи дека ако одат во теретана не мора да се плашат од хоспитализација.

Патувањето, одењето во ресторани или теретана стануваат побезбедно место за нив, а уште побезбедно е да се носи маска, додава Бејли, кој советува да внимавате кога носите маски во затворени простории каде што има голем број луѓе.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Психолог Соња Угриновска: Наградата е мотивација за човек кој има развиено чувство за морал и е социјално адекватен
Следната статијаПрв пат во историјата повеќе стрејт одошто геј лица позитивни на ХИВ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде