Србија ќе ги исполни барањата на земјите од регионот за зголемен увоз на брашно и масло, се додека тоа не ги загрозува потребите на домашниот пазар. Земјите од регионот побараа од Србија многу поголеми количества масло и брашно од претходно договореното.

Ова вчера во Нови Сад го изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Ова прво се однесува на членките на Отворен Балкан, а потоа и за Црна Гора и БиХ.

Ова се нашите први соседи и мораме да се грижиме за нив, и тоа ќе го направиме – рече Вучиќ.

Работите се комплицираат околу извозот на храна, бидејќи е очигледно дека ќе има големи пропусти, без разлика на цената на светскиот пазар. Во Србија ќе има доволно храна, бидејќи имаме повеќе отколку што ни треба, но мора да се дистрибуира и во регионот, за да нема прелевање, бидејќи нема доволно леб, пченкарно или пченично брашно и масло.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Бензините поевтинуваат за пет денари, дизелот за шест
Следната статијаOд денес основните прехранбени производи се продаваат со 0% ДДВ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде