Како што соопшти Владата на Србија, на денешната седница одлуката за забрана за извоз на еуро дизел EN 590 е продолжена до 31 октомври.

Како што се наведува во соопштението, целта е да се спречат штети врз стопанството и граѓаните.

Република Србија располага со доволна количина на овој тип дизел, а забраната е дополнителна мерка за заштита на потрошувачите и пазарот, заклучува Владата.

ИЗВОРКурир.мк
претходниот член,Меркел: Евтиниот руски гас овозможи Германија да се оддалечи од нуклеарната енергија и јагленот
Следната статијаНајава за ледена зима во Европа, големо заладување пред Нова Година

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде