Министерката за труд и епидемиологот Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, по седницата на кризниот штаб, рече дека нема пречки за продолжување на учебната година од 18 јануари, како што беше од 1 септември.

Како што изјави таа, сите мерки што се во сила досега, ќе продолжат да важат и тие се однесуваат на задолжителниот тест за ПЦР при влегувањето во земјава и работата на угостителските објекти до 20 часот.

Таа спомена дека Институтот „Бањица“ ќе го напушти системот „ковид“ оваа недела, со оглед на падот на инциденцата на болеста.

Таа посочи дека вакцинацијата се одвива непречено и дека денес околу 19.000 вакцини од производителот Фајзер влегуваат во земјата.

Средношколците ќе одат на училиште секоја втора недела на половина час, а во основните училишта секој втор ден, како што беше во септември – рече Кисиќ Тепавчевиќ.

Не е познато колку време мерките ќе важат, а тоа зависи од епидемиолошката состојба.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Како домородците ги испратиле Армстронг и Олдрин на Месечина
Следната статијаСплитска лекарка добила вакцина, а по неколку дена и КОВИД19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде