Врховниот суд во Словенија пресуди дека забраните за венчање и посвојување деца на истополови двојки се неуставни и наложи на парламентoт да го измени законот во рок од шест месеци за да го гарантира правото, пренесува „Еуроњуз“.

Судиите на Уставниот суд донесоа одлука за двете прашања во петокот, велејќи дека словенечките закони кои дозволуваат само бракови и посвојувања од различен пол ја прекршуваат уставната забрана за дискриминација.

Дискриминацијата на истополовите парови „не може да се оправда со традиционалното значење на бракот како заедница меѓу маж и жена, ниту со посебна заштита на семејството“, се вели во пресудата.

Одлуката, за која судот рече дека има непосредна сила, го пробива теренот за правата на ЛГБТИ+ заедницата во Централна и Источна Европа, каде што неколку земји имаат уставни забрани за истополови бракови и ниту една досега не дозволува венчавка на парови од ист пол.

Хрватска, Чешката Република, Унгарија и Црна Гора имаат закони за воспоставување на истополови граѓански партнерства.

 

ИЗВОРРадио МОФ
претходниот член,Хрват казнет со вртоглава сума на пари бидејќи се скарал со самиот себе
Следната статијаСите митови и заблуди кои сте ги слушнале за пивото

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде