Зависноста од храна е израз што се користи за прекумерна желба за храна.

Иако општеството и здравствените установи не го третираат абнормалниот внес на храна како зависност, тоа е реална состојба.

Се што може драстично да го промени нашето расположение, позитивно или негативно, може да се третира како зависност.

Ако не можеме без нив, или ако ни требаат да се справат со емоциите, значи дека сме зависни.

Супстанциите што ни се потребни за да преживееме истовремено може да станат предмет на деструктивна опсесија.

Иронично, но вистинито. Зависноста од храна најчесто влијае на луѓето чии емоции се надвор од нивна контрола.

Научете знаци за предупредување и техники на справување за да ја прекинете зависноста и да постигнете здрава врска со храната што е многу потребна.

Од време на време сите се прејадуваме, но кога потребата за храна станува опсесија, тоа е зависност.

Предупредувачки знаци кои укажуваат на зависност од храна се:

  • Јадете во тајност и поинаку кога сте во друштво.
  • Се чувствувате виновни после јадење.
  • Размислувате за храна повеќе од еден час на ден и таквото размислување ве прави среќни.
  • Јадете откако сте доживеале стресен момент, каде што храната станува нешто што ве штити од негативни емоции.
  • Не можете да престанете да јадете дури и кога не сте гладни.
  • Кога не јадете, чувствувате разни симптоми, како што се вртоглавица, треперење или потење.

*Ако се препознаете во 3 или повеќе симптоми, голема е веројатноста дека сте зависник од храна.

ИЗВОРUdruga-let.hr
претходниот член,СЗО: Електронските цигари се многу штетни по здравјето!
Следната статијаСигурни сигнали: Како да знаете дека му/и се допаѓате

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде