Сергеј Лавров, рускиот министер за надворешни работи, изјави за српските медиуми на прес-конференција одржана во Москва.

Запрашан дали Белград може да биде добро место за преговори меѓу Русија и Украина, Лавров рече:

Белград е голем град и од гледна точка на својата позиција и статус, тој е одговорен за какви било преговори. Сепак, поентата е дека местото на преговори треба да биде прифатливо за двете страни. Имавме преговори во Белорусија, потоа имаше неколку видео конференции. Сега ќе има преговори во Истанбул – истакнува Лавров.

Тој додава дека Русија е подготвена да разгледа и други локации, вклучително и Белград.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Колку градежните активности влијаат врз квалитетот на воздухот?
Следната статијаКако бојата на производот ги тера луѓето да го купат?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде