Средоземното Море е речиси целосно опкружено со копно. Се протега од Атлантскиот Океан на запад до Азија на исток, додека северно и јужно од него се Европа и Африка.

Научниците проценуваат дека Средоземното Море моментално е дом на 17.000 различни видови, што го прави еден од најбогатите морски системи во светот. Нејзините води се единствена средина која обезбедува идеални услови за различни видови риби, морска трева, желки и други морски животни.

Со развојот на туризмот и зголемувањето на светската популација, забележани се голем број на средби на луѓе со необични жители на неговите морски длабочини. Во оваа прилика ќе ги погледнеме неговите најопасни животни.

Морски пајак или риба драгана – Trachinus draco

Позната и како риба скорпија, која не треба да се меша со поединци од семејството Scorpaenidae. Нејзиниот отров на човечкото тело делува како невротоксин, а убодот на трнот од првата грбна перка освен голема болка предизвикува и оток, мачнина, главоболка, отежнато дишење и болки во пределот на срцето.

Оваа риба е тешко забележлива бидејќи вешто се камуфлира во песокот додека го чека својот плен, па често се случува да ја згази човечка нога. Отровот на ова животно е термички лабилен, па научниците сугерираат дека може да се неутрализира доколку на местото на убодот се стави нешто топло.

Претходните години морскиот пајак беше забележан на песочните плажи во Улцињ, но и во хрватскиот дел на Јадранот. Сепак, географската распространетост на оваа риба ги надминува границите на Медитеранот, па затоа може да се најде и во Северното Море.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Се зголемува продажбата на пиво во ЕУ и Велика Британија
Следната статијаСедум работи кои задолжително треба да ги спакувате кога се спремате за патување и летен одмор!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде