Патниците од целиот свет бараат дестинации каде ќе ги искусат најдобрите национални кујни. Тајланд, Грција, Турција и Италија се најбарани, додека Велика Британија, Холандија и Монголија не се на списокот на посакувани.

Кога пријателите ќе се вратат од патување и ќе ни кажат за своите гурмански искуства, тие можат лесно да не заразат да ги следиме нивните стапки и да се фрлиме во хедонистички туризам.

Во некои земји, традиционалната кујна е засенета од културни, историски и природни знаменитости, полни со куфери.

Велика Британија е познато по својата репутација на невкусна локална кујна, но Јамајка, Кенија и Финска беа критикувани и на форумите за туризам.

jelo

Финска

Финската храна е една од најздодевните и најмалку креативните, но е здрава. За време на Финските олимписки игри во 1952 година, спроведено е истражување меѓу спортисти; тие сметале дека финската кујна е најлоша, вели Срихарша Кучиманчи од Индија.

Никарагва

Во Никарагва, вегетаријанците јадат ориз и грав со пржени банани. Ја сакам таа комбинација и ја јадев во Костарика, но во Никарагва е скоро секогаш студена, сува и без зачини. Ананасот ме разочара. Секогаш е незрел и кисел , додека беше во Костарика незамисливо сочно, тврди Германката Амели Ландфиш.

Монголија

Мојот глас за најлоша кујна оди во Монголија. Без зеленчук, зачини – само месо и тестенини. Казахстанската кујна е слична, но бидејќи земјата е полна со други националности, можете да јадете фини корејски, грузиски, руски или кинески јадења, вели Стивен Херманс, кој живее во Казахстан.

Јамајка

Јамајка има потполно безлична храна – сè е без вкус, освен печено пилешко. За појадок, тие јадат варени банани, варени компири, варени јајца и повеќе варено. За ручек, тоа е зачинет ориз со грашок. Не знам како го прават тоа?, се прашува Брајан Колинс од Америка.

Англија

Шеф Пеларин од Канада вели дека Англија многу се обидува да се ослободи од лошата репутација, но сепак уживаат во ужасните сендвичи со јајца од куќата на Марк и Спенсер.

Моето најтажно искуство беше кога ги замоливме локалните жители за најдоброто место со риби и чипс во Лондон. После половина час пребарување, добивме убави парчиња свежа риба без никаков вкус, вели тој.

Непал

Надвор од туристички ресторани во Катманду, храната во Непал е прилично лоша. Врз основа на моето (скромно) туристичко искуство, Непалците се чини дека живеат од две работи, повеќе или помалку тестенини и дал бата. Тестенините се во ред, а дал бат е сличен Индиски ориз со леќа, освен што е повеќе воден и зачините се помалку интересни. Колку подалеку сте од градот, толку потешко ќе најдете месо со зеленчук, објаснува Аника Шауер од Америка.

Кенија

Кениската кујна е вкусна, но станува брзо досадна. На секој чекор има невкусна касава, што може да се очекува затоа што служи како ефтин извор на калории. Покрај тоа, сè се готви живо, и долго време – сè додека последната капка живот излегува од зеленчук и други намирници, вели Бен Сантхаус од Велика Британија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде