Јаболкото е овошје кое е многу здраво. Покрај тоа што е често на масите, како состојка во многу десерти, јаболкото може да биде и лек.

Познатиот народен учител Васа Пелагиќ особено ги сакаше јаболките, кои ги нарече „прекрасно овошје“, и веруваше дека секогаш треба да ги користиме како зачин и како лек, а не само како храна.

Еден од неговите подобри лековити рецепти е дефинитивно оној за „кафе“ од јаболко.

Овој пијалок, тврди Васа, помага во борбата против несоницата и ги отстранува главоболките, како и силното кивање.

Рецепт за “кафе” од јаболка

За овој пијалок, неопходно е да се подготват сушени јаболка на следниов начин: исечете ги зрелите јаболка на многу тенки парчиња и покријте ги со тенка хартиена крпа, за да не падне прашина врз нив, и така салфетката да го убие сокот.

Потоа измелете ги и измешајте лажичка јаболко во прав со чаша врела вода.

Се препорачува да се пие една чаша наутро и навечер, најмалку три до четири дена.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Србите покрај „Фајзер“ и „СпутникВ“ ќе имаат сопствено производство и на „Синофарм“
Следната статијаДва сигурни знаци дека конзумирањето на алкохол преминува во „алкохолизам“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде